Abdürrahim Tuncak

1908 doğumlu olan Abdürrahim Tuncak, Atatürk’ün manevi oğludur.

Mustafa Kemal, 1916 yılında Van’dan evlat edindiği 8 yaşında ve kimsesiz bir çocuk olan Abdürrahim’i İstanbul Beşiktaş Akaretler’deki 76 numaralı evlerine getirir. Bu evde Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve  kız kardeşi Makbule Hanım’ın yanında bakılarak büyütülür.

Mustafa Kemal, zaferden sonra Abdürrahim’i Ankara’ya getirerek, Celal Bayar’ın oğlu Turgut Bayar ve Başyaver Salih Bozok’un oğlu Cemil Bozok ile beraber Çankaya Köşkü’ne yakın bir ilkokula yazdırır. Daha sonra Sanayi Mektebi’ne gönderilmiştir.

Mustafa Kemal’in, öğrenimine yurtdışında devam etmesini uygun gördüğü Abdürrahim, 1929 yılında Berlin Teknik Üniversitesi’ne gitmiş ve tüm giderleri karşılanmıştır.

1934 yılından sonra “Tuncak” soyadını alan Abdürrahim Bey, Savarona yatının satın alınması görüşmelerinde tercümanlık yapmıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda çalışmış ve oradan emekli olmuştur. Mütevazi bir yaşam süren ve yaşlılığında Atatürk’e benzerliği ile dikkati çeken Abdürrahim Tuncak, 1998’de 90 yaşında vefat etmiştir.

Zübeyde Hanım, ölümünden yıllar sonra 1971’de açılan vasiyetnamesinde Abdürrahim Tuncak’a 20 lira verilmesini istemiştir.

Başkent Üniversitesi bünyesinde “Abdürrahim Tuncak Atatürk Müzesi” bulunmaktadır.

Etiketler: atatürkün manevi oğlu, atatürkün evlatlığı, abdürrahim tuncak hayatı, atatürk ve abdürrahim tuncak,
Eklenme: 17.12.2010
Okunma: 7943

Yorumlar

arcan - 18 Ocak 2011, Salı 00:21
atatürkün oğlu abdürrahim tuncak onun van ilinden aldığı manevi oğlu olup, yaşlılığında tıpkı atatürke benzemiştir
semra - 19 Aralık 2010, Pazar 18:00
Atatürk haberleri gibi abdürrahim tuncak haberleri hakkında basında çıkan yazılarıda sitenizde görmek isterim
mehmet ali - 19 Aralık 2010, Pazar 17:58
mustafa kemal paşa abdürrahim tuncak beyi evlat edinerek, türk milletinin kendi milletinin her bir ferdine ne büyük önem verdiğini böylece göstermiş olmaktadır
utku - 19 Aralık 2010, Pazar 17:55
mete akyol abdurrahim tuncak röportajını yayınlayabilir misiniz
Gülizar - 19 Aralık 2010, Pazar 17:53
Abdürrahim Tuncak kimdir diye merak eder dururdum. Sitenizin sayesinde tam manasıyla bilgi edindiğimi söyleyebilirim.
velican - 17 Aralık 2010, Cuma 18:08
Atatürkün manevi oğlu Abdürrahim Tuncakın hayatı yazınızı okudum. Gerçektende resimlerinde aynı Atatürke benziyor.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Benzer Yazılar
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası