Atatürk ve Türk Sporu

Atatürk her alanda olduğu gibi, milletine spor alanında da bir çok hizmetlerde bulunmuştur. Sporun evrensel büyüklüğünün farkına varan Mustafa Kemal Atatürk, bu alanda da sayısız yeniliklere imza atmış ve kendiside bizzat halkı ile beraber spor yapmayı da ihmal etmemiştir. Atatürk’ün spora ve sporcuya verdiği destek her zaman üst seviyede olmuş ve bugünkü bir çok spor dalındaki başarıların temeli onun zamanında atılmıştır.

Atatürk spor faaliyetlerini Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından biri olarak görmüştür. Sporcu bir kişiliğe sahip olan ulu önder, gençliğin, beden terbiyesi ve spor anlayışına yakışır halde bedenen, ruhen, zihnen ve ahlaken en üst seviyede olmasını arzu etmiştir. Emanet ettiği cumhuriyeti sağlam bedenli ve sağlam fikirli Türk gençliğinin daima ileriye götüreceğinden son derece emin bir duruş sergilemiştir.

Atatürk, bütün spor dallarını çok severdi. Özellikle güreş sporuna meraklıydı. Güreş müsabakalarını sürekli takip eder ve güreşçilerin galibiyetiyle kendiside sevinir ve heyecanlanırdı. Galip gelen güreşçileri ödüllendirir ve onlarla sohbette ederdi. Ağırsiklet dünya şampiyonumuz Çoban Mehmet’le bir keresinde sohbet ederken, Çoban Mehmet’e şöyle demişti : “Sen herkesi yeniyorsun, peki benimle güreş tutsan beni de yenebilir misin?...” Çoban Mehmet’in cevabı ise şöyledir: “Paşam ,sizi bütün dünya yenemedi ki ben nasıl yeneyim?...” Atatürk, bu cevap karşısında duygulanarak onu alnından öpmüştür.

Atatürk’ün Türk sporuna katkıları

Atatürk’ün en çok sevdiği ve yaptığı sporlar ise binicilik, yüzme ve kürek sporlarıdır. Fırsat buldukça Florya’da bu sporlarla ilgilenirdi. Sporun ülke genelinde yaygın hale gelmesi, Atatürk’ün spor politikasından kaynaklanmaktadır. 1924 yılında çıkarılan ‘köy yasası’ ile atıcılık, cirit ve güreş özendirilmiş, yine 1930 yılında çıkarılan ‘belediye yasası’ ile spor alanları, stadyumların yapılması ve işletilmesi ile bazı yükümlülükler getirilmiştir. Ayrıca Halk Evleri’nin yapması gereken faaliyetleri arasına sporda eklenmiştir. 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a ayak bastığı o önemli günü Türk gençliğine armağan eden Atatürk, her zaman gençliği düşünmüş ve gençliğe güvenmiştir.

Atatürk’ün bizzat verdiği talimatla hazırlanan ve ülke sporumuzu tam 48 yıl yönlendiren 3530 sayılı “Beden Terbiyesi Kanunu” 29 Haziran 1938 günü kabul edilmiştir.

Atatürk gençleri çok sever ve değer verirdi. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini gençlikte görür ve her fırsatta dile getirirdi. Toplum sağlığının da mutlak spordan geçtiğini belirtmiş, toplumca spor anlayışının gelişmesi için ömrü boyunca çalışarak bu günkü gelinen noktanın baş mimarı olmuştur. Bizler de Atatürk’ün Türk sporu ve sporcusuna olan güvenine mutlak layık bir toplum haline gelmek için çok çalışmalı ve dünya genelinde başarıdan başarıya koşmalıyız. B.Soylu-ataturkdevrimleri.com

Etiketler: atatürk ve türk sporu, atatürkün türk sporuna bakışı, atatürk türk sporu yazısı,
Eklenme: 17.11.2008
Okunma: 21350

Yorumlar

gencay - 18 Şubat 2012, Cumartesi 19:57
atatürkün türk sporuna verdiği önemi hiç kimse vermemiştir
olcay derya - 25 Mart 2009, Çarşamba 12:54
Ben sporcunun zeki çevik aynı zamanda ahlaklısını severim. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası