Atatürk’ün insan sevgisi insanlık ülküsü ve barış ile ilgili sözleri

Atatürk’ün insan sevgisi, insanlık ülküsü ve barış ile ilgili sözleri.

Atatürk’ün insanlık ülküsü ve barış özlemi.

Atatürk’ün insan ve insanlık sevgisi ile insanlığın barış içerisinde yaşamasını belirten fikir ve düşünceleri (sözleri)

Atatürk’ün insan sevgisi ile ilgili sözleri

Artık insanlık kavramı, vicdanlarımızı temizlemeye ve duygularımızı yüceltmeye yardım edecek kadar yükselmiştir. 1931 (Atatürk’ün S.D.II, s. 273)

İnsanları mutlu edeceğim diye onları birbirine boğazlatmak, insanlıktan uzak ve son derece üzünülecek bir sistemdir. İnsanları mutlu edecek tek yol, onları birbirlerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddî ve manevî gereksinimlerini temine yarayan hareket ve enerjidir. Dünya barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ülkü yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla mümkün olacaktır. 1931 (Atatürk’ün S.D.II, s. 273)

İnsanlıkta mutluluk, insanoğullarının birbirine yaklaşması, insanların birbirini sevmesi, hepsinin temiz duygu ve düşüncelerini birleştirmesiyle olacaktır. 1936 (Atatürk’ün R.Y.G.S., s.237)

Biz kimsenin düşmanı değiliz! Yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız. 1936 (Ferit Celâl Güven, Ülkü Dergisi, Cilt: XII, Sayı: 70, 1938, s. 314)

Atatürk’ün, tüm insanlığın barış içerisinde yaşamasını arzu eden sözleri

Geleceğin yüksek ufuklarından doğmaya başlayan güneş, yüzyıllardan beri acı çeken milletlerin talihidir. Bu talihin, artık bir daha siyah bulutlara bürünmemesi, milletlerin ve onların önderlerinin dikkat ve özverisine bağlıdır. 1928 (Atatürk’ün S.D.II, s. 250-251)

Biz, yaşama ve bağımsızlık için mücadele eden ve bu kanlı mücadele manzarası karşısında bütün uygarlık dünyasının duygusuz, seyirci kaldığını görmekle içi kan ağlamış insanlarız. 1922 (Atatürk’ün S.D.II, s. 38)

İnsanlığa yönelmiş fikir hareketi, er geç başarılı olacaktır. Bütün mazlum milletler, zalimleri bir gün yok edecek ve ortadan kaldıracaktır. O zaman dünya yüzünden zalim ve mazlum kelimeleri kalkacak, insanlık kendisine yakışan bir toplumsal duruma erişecektir. 1922 (Atatürk’ün S.D.II, s. 29)

Kesinlikle uygar, insanî ve barışçı ülkü belirmelidir. 1930 (Afet İnan, Kemal Atatürk’ü Anarken, 1956, s.168)

Korkunç savaş araçları, özellikle uçak ve denizaltıların büyük bir hızla gelişmekte olduğundan söz edilirken söylediği bir söz: -Belki bu ilerlemedir ki, bir gün savaşı imkânsız hale getirecek, böylece dünyada sürekli bir barış dönemi açılmış olacaktır. (Hasan Rıza Soyak, Fotoğraflarla Atatürk ve Atatürk’ün Hususiyetleri, 1965, s. 150)

Savaşçı olamam; çünkü, savaşın acıklı hallerini herkesten İyi bilirim! (Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Atatürk, s. 110)

Etiketler: atatürkün insan ve insan sevgisi ile ilgili özdeyişleri, atatürkün insan sevgisi hakkında sözü,
Eklenme: 30.01.2011
Okunma: 44373

Yorumlar

galip - 3 Ocak 2014, Cuma 15:12
mustafa kemal atatürkün insan sevgisi ile ilgili sözleri onun insana verdiği değeri anlatan sözleridir.
nesrin - 30 Ocak 2011, Pazar 18:16
önderimiz atatürkün insanlıkla ilgili özlü sözleri insanlık adına söylenebilecek en güzel sözlerdir
esra - 30 Ocak 2011, Pazar 18:14
atatürkün insanlıkla ilgili sözleri ve düşünceleri benide çok etkiledi, sağolasın atam.
pınar - 30 Ocak 2011, Pazar 18:12
atatürk insan sevgisi sözleri çok güzelmiş
halide - 30 Ocak 2011, Pazar 18:11
atatürkün insan sevgisi ile ilgili özlü sözleri bütün insanlığa armağan edilmiş eşsiz düşüncelerdir.
orhan - 30 Ocak 2011, Pazar 18:10
atatürkün insan sevgisiyle ilgili sözleri tüm devlet başkanlarına ülke yönetimleri ile ilgili uygulamalarında örnek olmalı diye düşünüyorum.
ruhi - 30 Ocak 2011, Pazar 18:07
atatürkün insan sevgisi ile ilgili söylediği özlü sözler dünya barışı için mutlaka iyi değerlendirilmelidir.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası