Atatürk’ün Konya’da Yapmış Olduğu Bir Konuşma

Konya Askerî Ordu evinde söylenmiştir

22 Şubat 1931

Saygıdeğer Hanımlar, Saygıdeğer Efendiler!

Bu gece bize, çok içten duygular yaşattınız. Bundan dolayı hepinize özellikle teşekkür ederim. Bu içten duyguları, Türk milletinin seçkin, kahraman evlâtları olan subaylarımızın temiz ocağında yaşadık. Bu, özellikle benim için yüksek bir duygusallığı gerektirdi. Bu noktada durarak karşınızda ve bütün millete karşı bir görüşümü açıkça belirtmek isterim:

Arkadaşlar!

Bütün tarih bize gösteriyor ki, milletler, yüksek hedeflerine ulaşmak istediği zaman, bu beklentileri karşısında üniformalı çocuklarını bulmuşlardır. Tarihin bu genelliği içinde yüksek bir ayrıcalık bizim tarihimizde, Türk tarihinde görülür. Bilirsiniz ki, Türk milleti, ne zaman yükselmek için adım atmak istemişse bu adımların önünde daima öncü olarak, yüksek millî ideali gerçekleştiren hareketlerin öncüsü olarak kendi kahraman çocuklarından oluşmuş ordusunu görmüştür.

Bunun içindir ki, Türk milleti, tehlikelere karşı elinde kılıç yürümeye hazır bulunan kahraman çocuklarına derin güven beslemiştir. Ve bu güveni daima besleyecektir. Bundan sonra da Türk milletinin yüksek idealinin gerçekleştirilmesi için kahraman asker evlâtları hep önde gidecektir.

Bütün Türk Milleti, başardığı her hayatî şeyin kahramanı olarak kendi ordusunu, ordusunu kumanda eden öz evlâtlarından oluşmuş subaylar heyetini, yüksek kumanda heyetini görmektedir. Millet ve kahraman evlâtlarından oluşan ordu, o kadar birbiriyle birleşmiştir ki, dünyada ve tarihte bunun örneği enderdir. Bu millî görünüm ile daima övünebiliriz.

Arkadaşlar!

Ordudan söz ederken bu memleketin gerçek sahibi olan Türk milletinin aydın evlâtlarından söz ediyorum. Bu evlâtlar içinde şüphe yok ki, yarının kahramanlarını yetiştiren eğitmenlerimiz vardır. Gerekirse hemen kıyafetini değiştirerek, gereken yerde başını veren ve ordu ile beraber yürüyen öğretmen arkadaşlarımız da vardır.

Ben yüksek ordumuzun subaylarından ve onlarla Türk’ün aydın evlâtlarından söz ettiğim zaman, düşüncesiyle, vicdanıyla, ilmiyle onlarla beraber olan millî kahramanlığa katılmaya hazır Türk gençlerinden söz ediyorum.

Bu geceki görüntü, bana bu yüksek gençliği temsil ettiği için, ne kadar duygulu olduğumu anlarsınız. Kalbimde oluşan mutluluğu ve düşündüklerimi bakışlarım size ulaştırmaktadır. Sözlerime son verirken şunu açık olarak söylemek isterim ki, Türk milleti ordusunu çok sever, onu kendi ülküsünün koruyucusu kabul eder.

Hâkimiyet-i Milliye, 24.02.1931

Etiketler: mustafa kemal atatürkün konyada yaptığı konuşma, atatürkün konyadaki konuşması, atatürkün konya konuşması,
Eklenme: 13.02.2011
Okunma: 3252

Yorumlar

hüseyin - 13 Şubat 2011, Pazar 15:12
atatürkün konya konuşması türk ordusuna duyduğu güveni bildiriyor

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası