Atatürk’ün Malatya’da Yaptığı Konuşma

Atatürk’ün Malatya’da Yapmış Olduğu Konuşma.

13 Şubat 1931

Türk Ocağı’nda söylenmiştir.

Malatya’yı görmek, Malatya halkı ile daha çok görüşmek için bu kadar zaman yeterli değildir. İleride daha uygun bir mevsimde belki Başbakan İsmet Paşa ile gelir, görmek ve görüşmek fırsatını bulurum.

Belediye Başkanının daha fazla kalmasını ricası üzerine demişlerdir ki:

Önemli bir ilimizin merkezine bizi getiren demiryolu olmuştur. Bugüne kadar bu önemli ve çok verimli Malatya’ya gelmek isteyenler, bu uygar aracın bulunmamasından dolayı isteklerine kolaylıkla ulaşamamışlardır. Bu istekler bu memlekete çok bolluk getirecek ve bu memleketin doğal kaynaklarından dünyayı yararlandıracak yapıdadır. Yeni eser bu genel isteği karşılayacaktır, ümidindeyim.

Türkiye Hükûmeti’nin belirlediği projeler içinde belirli zamanlar sürecinde vatanın bütün bölgeleri çelik raylarla birbirine bağlanacaktır. Bütün vatan bir demir kitle haline gelecektir. Demiryolları memleketin tüfekten, toptan daha önemli bir güvenlik silâhıdır. Demiryollarını kullanacak olan Türk milleti soyundaki ilk sanatkârlığının, demirciliğin eserini tekrar göstermiş olmakla övünecektir. Demiryolları Türk milletinin rahatlık ve uygarlık yollarıdır.

Türkiye’de iktisat hayatının yüksek gelişimleri ancak demiryollarıyla olacaktır. Milletin mutluluğu, istiklâli bu yollardan geçecektir. Cumhuriyet Hükümeti’nin bu sahadaki verimli çabaları ve idealist hareketi övgüye değerdir. Burada önemli olan nokta, Türk milletinin bu gerçeği bütün zorluklarına rağmen değerlendirmesi ve ona sahip olması konusudur. Demir sanatının yayıcısı olan Türk, o vatanında tamamlamış olduğu bu gerekli hizmeti elbette çağdaş uygarlığın bütün dünyada yükselttiği dereceye ulaştıracaktır.

Hâkimiyet-i Milliye, 15.02.1931

Etiketler: atatürkün malatyadaki konuşması, atatürkün malatya ziyaretinde yaptığı konuşma metni, atatürkün malatya konuşması,
Eklenme: 14.02.2011
Okunma: 3026

Yorumlar

naci - 14 Şubat 2011, Pazartesi 07:57
atatürkün malatya konuşması bizlere bir çok bilgiler veriyor
şehmuz - 14 Şubat 2011, Pazartesi 07:26
büyük önderimiz gazi atatürkün malatyamıza gelerek bu tarihi konuşmasını yapmış olmasından büyük mutluluk duydum

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası