Atatürk’ün İzmir Kız Öğretmen Okulunda Yaptığı Bir Konuşma

Atatürk’ün İzmir Kız Öğretmen Okulunda Yapmış Olduğu Bir Konuşma

1 Şubat 1931

Öğretmenlerle yapılan görüşmede söylenmiştir.

Türk kadını hakkındaki tartışmayı özetleyerek bugün için kadının askerlik yapması söz konusu olmasa bile, bütün kızlarımızın vatanın ve milletin yüksek yararlarını her şekil ve araç ile savunabilecek ve koruyabilecek yetenekte yetiştirilmesinin, millî eğitimde temel tutulması ve kız çocuklarımızın buna göre vücut, düşünce ve duygu eğitimine ulaştırılması gerektiğini açıklayan Gazi şu cümleleri eklediler:

Türk kadınının gerçekte bu özde olduğuna şüphe yoktur. Onun içindir ki, Türk kadınları, memleketin alın yazısını millet adına idare eden siyasal topluluğa katılmak isteğini açıklamakla memleketin, milletin vatandaşlara yüklediği görevlerin hiçbirinden kendilerinin uzak bırakılacağını düşünmezler. Çünkü görev karşılığı olmayan hak yoktur.

Hâkimiyet-i Milliye, 03.02.1931

Etiketler: atatürkün izmir kız öğretmen okulundaki konuşması, atatürk ün izmirdeki bir konuşması,
Eklenme: 14.02.2011
Okunma: 3223

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası