Atatürk’ün İstanbul’da Yaptığı Bir Konuşma

Atatürk’ün İstanbul’da Yapmış Olduğu Bir Konuşma

18 Aralık 1930

Türk Ocağı’nı ziyaretlerinde söylenmiştir:

Üye durumu hakkında bilgi aldıktan sonra, “Ne güzel düşünce kuvveti, ne güzel bir düşünce ordusu” dediler. Buradan konferans salonuna giderek toplanan gençlere konuşma yaptılar:

Son seyahatimde ziyaret ettiğim bütün ocaklarda beni çok memnun eden bir harekete, canlılığa tanık oldum. Özellikle Türk Ocakları’nın bulundukları merkezlerde faydalı birtakım hizmetlerle, halk üzerinde çok uygun bir etki bıraktıklarına tanık oldum. Şimdi burada gördüğüm gibi, milletin birçok seçkin aydınları Türk Ocak’larında toplanmıştır. Sizi böyle etrafımda gördüğüm bu anda, son seyahatimin diğer anılarını da zihnimde canlandırarak ve Türk Ocak’larının çalışmalarından duyduğum derin memnuniyeti açıklamakla çok duygulandım.

Gazi çay içerken de tekrar gençlere konuşmuşlar ve gerçekten hatırlarda çok kalıcı izler bırakacak şu uyarıcı sözleri söylemişlerdir:

Siz milliyetçi topluluk, halk ile konuştuğunuz zaman yüksek sesle söylemeyi unutmayınız. Yüksek ses, inancın ifadesi olduğu zaman, etki yapmaktan geri kalmaz. Yolunda çalıştığımız büyük ideali, halkın kalbinde bir düşünce durumundan bir duygu durumuna geçirmelisiniz. Demokrasinin ne olduğunu halka anlatmak özellikle sizin görevinizdir. Birtakım kelimeler vardır ki, sık sık söylendiği halde, hatta aydınlarımız arasında, onu tamamıyla anlayan çok değildir. Halkçılığımızın ne olduğunu, kuralların neyden ibaret olduğunu, halkçıların halka karşı ne gibi görevler yüklenmek zorunda kalacaklarını madde madde açıklamak gereklidir.

Cumhuriyeti, onun gereklerini yüksek sesle anlatınız. Cumhuriyet prensiplerini sevdiriniz. Bunu kalplere yerleştirmek için hiçbir fırsatı kaçırmayınız.

Ayrılmadan önce bir kez daha tekrar ediyorum: Sizin gibi birtakım uzmanlık birimlerine bağlı seçkin aydınlarımızı karşımda görmekten fazlasıyla memnunum. Size, kalbimde bu duygu ve memnuniyetle veda ediyorum.

Hâkimiyet-i Milliye, 20 Aralık 1930

Etiketler: atatürkün istanbul konuşması, atatürkün istanbulda yaptığı konuşma metni, istanbul konuşması atatürk
Eklenme: 14.02.2011
Okunma: 3586

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası