Atatürk’ün Eskişehir’de Yapmış Olduğu Bir Konuşma

Atatürk’ün Eskişehir Halkına Hitaben Yapmış Olduğu Bir Konuşma. 5 Ağustos 1929 Eskişehir’de kendilerini karşılamaya gelenlere istasyonda söylenmiştir:

Türk milletinin sosyal düzenini bozmaya yönelik uğraşılar boğulmaya mahkûmdur. Türk milleti, kendinin ve memleketinin yüksek yararları aleyhine çalışmak isteyen bozucu, alçak, vatansız ve milliyetsiz akılsızların sayıklamalarındaki gizli ve kirli niyetleri anlayamayacak ve onlara hoşgörü gösterecek bir toplum değildir.

O şimdiye kadar olduğu gibi doğru yolu görür. Onu yolundan saptırmak isteyenler ezilmeye, kahredilmeye mahkûmdur. Bu konuda köylü, işçi ve özellikle kahraman ordumuz candan beraberdir. Bunda kimsenin şüphesi olmasın.

Karşısına gelmiş bulunan Temyiz Mahkemesi Heyeti’ne konuşarak:

Hâkim Efendiler, siz kanun adamlarısınız. Ellerinize milletin, vatanın her türlü hak ve yararlarını koruyan kanunlar emanet edilmiştir. İşaret ettiğimiz noktaları duydunuz. Türk milletinin büyük haklarını savunurken bu noktalar önemle hatırda tutulmalıdır.

Hâkimiyet-i Milliye: 08.08.1929

Etiketler: atatürkün eskişehir konuşması, atatürk eskişehirde, atatürkün eskişehirde yaptığı konuşma metni,
Eklenme: 15.02.2011
Okunma: 3494

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası