Atatürk’ün Manisa’da Yaptığı Bir Konuşma

Atatürk’ün Manisa’da Gerçekleştirdiği Bir Konuşma

10 Ekim 1925

Belediye Binasında Belediye Başkanının söylevine cevap olarak söylenmiştir:

Manisa’nın saygıdeğer halkı, yaptığınız bu coşkun gösteri ve sevinçle oluşan heyecanın şiddeti sona ermeden bana izin veriniz, sizi bütün içtenlikle selâmlayayım ve hakkımdaki gösteriden dolayı teşekkür edeyim.

Saygıdeğer arkadaşlar, sizin düşüncelerinizi, sevgilerinizi çok özlü bir şekilde anlatan Belediye Başkanı Beyefendinin sözlerini ikiye ayıracağım: Birincisi şahsıma ait övgülerinizdir. Buna teşekkür ederim. İkinci taraf ki, en önemlisi en temel olanıdır. O da sizin yükselme ve yenilenme yollarında atmakta olduğunuz adımların anlamlı delilleridir. Bunları da tam bu takdirle anarım.

Saygıdeğer halk, bu noktada övünme vesilemiz olan bir yönü arz edeyim. Görülüyor ki, bizim kalbimiz, bizim fikrimiz tamamiyle sizin duygularınıza, düşüncelerinize ve işlerinize uymaktır. Bu sebeple tekrar etmek isterim. Bütün memleket bütün dünya bilsin ki, Türkiye halkı lideriyle, idare edenleri ve liderleriyle de halkıyla beraber aynı yolun yolcusu, aynı düşüncede insanlardır.

Sayın Manisalılar, ben Manisa’yı yangınlar içinde yıkık ve toz içinde görmüştüm. Saygıdeğer Manisalılar, ben sizi karanlıktan, ateşten, esaretten henüz kurtulduğunuz bir zamanda görmüştüm. Fakat o günkü durumları itiraf edeyim, gerçek üzüntüyle anlamadım. Gerçi siz eziyet ve taarruzun şiddetli darbelerinden henüz kurtulmuştunuz. Fakat ben emindim ki, bu kadar şiddetli darbeler insanların imanlarını destekler. Yeteneği, özü olan bir millet öyle darbelerden ders alır. Geçmişe oranla geleceğini daha çok parlak yapabilir.

Saygıdeğer arkadaşlar, felâketler insanları, akılları başında olan milletleri daima kararlı hamlelere iter ve işte siz de o hamleleri yapmaktasınız. Bugün bayındırlık bakımından gördüklerim bu hamlelerin çok açık görüntüleridir. Arkadaşlar, bugün hazırlıklı oluşumuz ve kararlılığınızın çok az zamanda çok verimli sonuçlar vereceğine emin olarak sizi tekrar saygıyla selâmlarım.

Hâkimiyet-i Milliye: 12.10.1925

Etiketler: atatürkün manisa konuşması, atatürkün manisa da yaptığı konuşma, atatürkün manisadaki konuşması,
Eklenme: 24.02.2011
Okunma: 5448

Yorumlar

ayten - 24 Şubat 2011, Perşembe 20:20
büyük liderimiz gazi mustafa kemal atatürkün manisa ilimizde yapmış olduğu konuşma metni çok güzeldi hepsini satır satır okudum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası