Çanakkale’nin Diplomalı Kahramanları

Gerek Balkan Savaşları gerekse I. Dünya Savaşı’nın hasıl ettiği ağır şartlar. İstanbul ve Anadolu’daki okulların (Liseler ve Dar’ül Fünun-üniversite-başta tıp, hukuk, mülkiye olmak üzere çeşitli fakülteleri) neredeyse tamamının düzenli bir eğitim ve öğretim hayatı sürdürebilmelerini engellemiştir. Savaş dönemlerinde, öğrencilerin ekseriyetinin askere gitmesi sebebiyle okulların tamamına yakını boşalmış ve hastane, karargah gibi çeşitli yan hizmetlerde kullanılmıştır. Seferberlik yıllarında, askerlik çağındaki bütün gençler gibi üniversite öğrencileri de silah altına alınmış ve gönüllü, öğrenci veya Dar’ül Fünun taburları adıyla çeşitli cephelerde çarpışmışlardır. Ama bu muharebelerde yitirilen üniversiteli gençlerin sayısı ve hangi fakülteden geldikleri bugün hala tam olarak net bir şekilde belli değildir. Çanakkale bu yönüyle öğrencisi, öğretmeni ve üniversite hocasıyla topyekün “maarif sınıfı”nın da içinde yer aldığı Türk toplumunun hemen hemen tüm sınıflarının bir araya gelip katılımının sahnelendiği bir harp olmuştur. Pek çok özelliği ile olduğu kadar Çanakkale Savaşı, bu cephesiyle de Türk tarihinin en manalı ve özel savaşlarındandır. Müslüman Türk’ün millet olarak “Kahramanlık ve cesaretinin Kabe’si” dir.

Bu savaşta gönüllü olarak üniversite gençliği, öğretmenler ve lise öğrencileri de çarpışmıştır. İlim ve tahsil çağındaki gençlerimiz ve öğretmenlerimiz okul kitaplarını bir tarafa bırakarak vatan müdafaasına koşmuşlar: o tatlı canlarını ve sıcacık kanlarını bu mübarek vatan topraklarına katmışlardır. Onlar zayıf vücutlarını, vatan için siper etmişler: “vatanlarını göğüslerinin içinde saklamışlardır.” O karanlık günlerde, İstanbul’un aydını, okumuşu akın akın Çanakkale’ye gönüllü gitmenin yollarını aramışlardır. Üniversiteler boşalmış, yaşlı hocaların sınıflarında ders verecek öğrenci bulmaları imkansız hale gelmiştir. Liselerin son sınıf öğrencileri ve öğretmenler, bölük bölük askerlik şubelerinin önlerinde sabahın alaca karanlıklarında sıraya giriyor; biran evvel Çanakkale’ye gitmenin heyecanını yaşıyorlardı.

Kaynak: Erhan Metin, Sözün Bittiği Yer Çanakkale, Mart 2008, s. 84

Etiketler: çanakkalede savaşa giden liseler, çanakkale savaşına katılan okullar, savaşa katılmış üniversiteler,
Eklenme: 26.02.2011
Okunma: 2953

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası