Çanakkale Savaşı Kahramanlarından Seyit Onbaşı

Çanakkale Savaşı’nda 257 kg’lık top mermisini tek başına kaldırarak, İngiliz Ocean gemisinin batmasına sebep olan Seyit Ali Onbaşının destansı kahramanlığı…

Denizden püsküren çelik ve ateş, Mecidiye Tabyasını alt üst etmişti. Rumeli Mecidiyesi Queen Elizabeth’in ağır bombardımanı ile çökmüş, cephanelik infilak etmiş, askerlerimizin neredeyse tamamı şehit olmuştu. Mermi yağmuru Mehmetçiği açıkta duramaz hale getirince takım subayı Fehmi Bey’in emriyle sığınağa koştular. Erlerin büyük bir bölümü sığınağa girer girmez cephaneliğe isabet eden bir mermi, hepsinin şehit olmasına sebep olmuştur. Ancak Edremit’in Çamlık Köyünden Mehmet oğlu Seyit yara almadan kurtulmuştu.

İngiliz zırhlılarına geçit vermeyen Rumeli Mecidiyesi artık susturulmuş, boğazda ilerleyen Ocean rahatlamıştı. Ancak Tabyada bulunan askerlerin tamamı henüz şehit olmamıştı. Sağ kalan batarya komutanı Hilmi Bey ile Niğdeli Ali, baygın halde olan Mehmet oğlu Seyit’i toprağın altından çıkarmışlar, Hilmi Bey yardım istemeye giderken Ali’de olup biteni Seyit’e anlatmıştı. Artık iyice kendine gelmiş olan Seyit, vinci kopmuş ancak ayakta kalan tek topun yanındaki 257 kg gülleyi Niğdeli Ali Çavuşun yardımıyla sırtına vurup namluya sürmüştü. Bu tablo zafere inanmış bir Türk’ün İngiliz zırhlısı Ocean’la hesaplaşmasıydı. Seyit, ilk iki atışı isabet ettirememiş, gülleler geminin yakınlarında patlamıştı. Ama üçüncü gülle ıskalamamalıydı.

Allah’a sığınıp 257 okkalık top mermisini kucaklayıp omzuna alması bir oldu. Yanında bulunan Niğdeli Ali, Seyit’in göğüs ve omuz kemiklerinin çatırtısını duyuyor, hayret ve dehşet içinde kalıyordu. Topun namlusuna sürülen üçüncü mermi savaşın kaderini böylece değiştiren önemli olaylardan birisi olmuş, İngilizler’e ait “Ocean” isimli zırhlı, bu merminin isabetiyle korkunç yara almıştır.

Colne, Jed, Chelmer muhripleri, Ocean zırhlısına yardım için gelirken Ocean bu defa mayın hattına düşmüştü. Batmak üzere olan gemi bir taraftan da bataryalarımıza hedef olmuştu. Filo geri çekilip düşman gemileri boğazı terk ederken yan yatmış durumdaki Ocean hala yüzebiliyordu. Anadolu sahiline yakın yerlerde sulara gömüldüğünde ise karanlık iyice çökmüştü. 

Aynı gün geç saatlerde Çanakkale Boğazı Müstahkem Mevki Kumandanı Cevat Paşa, ödül olarak Seyit’e Onbaşılık rütbesini verdi. Merminin bir defada kendi huzurunda kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine Seyit Onbaşı, Cevat Paşa’ya şu cevabı verdi:

“Kumandanım, ben bu mermileri kaldırırken gönlüm, Allah’ın feyziyle doldu. Ancak bu kuvvetin sırrı o anda bana Allah’ın ihsan ettiği bir vergi idi. Bu ağırlığı kaldıracak kadar bir makama varmışsam bu dua ve rıza ile olmuştur. Ancak şimdi kaldırmam mümkün değildir.”

Seyit Onbaşının Hayatı

Etiketler: top mermisini tek başına kaldıran kahraman seyit onbaşı, çanakkale savaşı seyit onbaşı,
Eklenme: 10.03.2011
Okunma: 9634

Yorumlar

erkan petek - 10 Mart 2011, Perşembe 16:46
257 kg top mermisini kaldırarak türk tarihine altın harflerle geçen seyit onbaşıyı rahmetle anıyorum
hakan yalçın - 10 Mart 2011, Perşembe 16:45
seyit onbaşı o mermiyi tek başına kaldırarak maneviyatın maddiyatı ne olursa olsun yeneceğini adeta ispat etmiştir

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası