Seyit Onbaşının Hayatı

Seyit Ali Onbaşının Hayatı

Soyadı Kanunu gereği ÇABUK soyadını almış olan Çanakkale Savaşı’nın destansı kahramanlarından Seyit Ali Çabuk’un kısaca hayatı:

Seyit Onbaşı, 1889’da Balıkesir Havran ilçesi Çamlık köyünde doğdu. Pehlivan yapılı olduğu için Koca Seyit diye anıldı. 1909-1918 yılları arasında 9 yıl askerlik yaptı, cephelerde savaştı. 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Savaşı’nda sırtına alarak attığı 257 kg’lık top mermisi ile İstanbul’a kadar gelen işgalci İngilizlerin en büyük gemisi Ocean’ı batırdı. Böylelikle işgal donanmaları geri dönmek zorunda kaldı.

(Koca) Seyit Onbaşı savaşın ardından önce bir yağ fabrikasına girmiş, ancak hastalığı sebebiyle işten çıkarılmıştır. Sonra baba mesleği olan odunculukla geçimini sağlamış, ormandan kestiği ağaçları merkezdeki fırınlara satarak hayatına devam etmiştir. Ancak 1939 yılı Kasım ayında şiddetli bir yağmura yakalanarak zatürreden vefat etmiştir. (referans: Kızı Ayşe Yıkar/Koca Seyit Köyü-Röportaj:N.Cansu OSEMEN)

Etiketler: seyit onbaşı hayatı, seyit ali onbaşının hayatı, seyit onbaşının hayat hikayesi, seyit onbaşı yaşamı
Eklenme: 10.03.2011
Okunma: 10723

Yorumlar

Tuğçe Görgülü - 12 Ekim 2013, Cumartesi 13:47
Seyit onbaşının hayatı kısaca özeti güzel yazılmış. Allah rahmet eylesin. Seyit onbaşı Çanakkale savaşında göstermiş olduğu büyük kahramanlık örneği ile Türk milletinin kalbinde unutulmaz bir yer edinmiştir. Seyit onbaşının hayatının kısa özeti ile ilgili olan yazınızı çok beğendim.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası