İstiklal Marşı’nın 10 kıtasının açıklaması

Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklâl Marşı’nın 10 kıtasının açıklaması

İstiklâl Marşı ve Açıklaması

İstiklal Marşı’nın 10 Kıtasının Açıklaması

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

İstiklâl Marşı’nın ilk kıtasında şair Mehmet Akif Ersoy, Türk milletine cesaret vermek ve onda bulunan milli duyguları harekete geçirmek için şiirine “Korkma” diye başlıyor. Göklerde dalgalanan bayrağımızın hiçbir zaman inmeyeceğini, sonsuza dek bu topraklar üzerinde dalgalanacağını belirterek, Türk Devletinin varlığını devam ettireceğine olan yüksek inancını milleti ile paylaşıyor. Türk milletinin en son ferdinin ölmeden bu ülkenin asla teslim alınamayacağını anlatarak, bayrağımızı Türk milletinin varoluş ve bağımsızlık sembolü olarak görüyor. Bayrağa millet adına sahip çıkmakla, ay yıldızlı bayrağın dolayısıyla bu vatanın Türk milletine ait olduğunu ve hiçbir kuvvetin almaya gücünün yetemeyeceğine işaret ediyor.

Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilâl!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl…
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

İkinci kıtada bayrağa seslenen vatan şairi Mehmet Akif Ersoy, milletimizin bulunduğu zor şartlardan dolayı ay yıldızlı bayrağımızın kırgın ve küskün halini dile getiriyor. Şair, bayrağımızın öfkeli halini bırakıp göklerde dalgalanmasını, kahraman Türk milletine artık gülmesi gerektiğini söylüyor. Bayrağımıza, eğer bu şiddetli ve öfkeli halini bırakmazsa uğruna dökülen şehit kanlarımızın helal olmayacağını söyleyerek, bağımsızlığın Allah’a inanan milletimizin hakkı olduğunu ifade ediyor.

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Burada şair “Ben” kelimesini Türk milleti adına kullanarak, Türklerin tarih boyunca hür bir millet olarak yaşadığını ve bundan böyle de bağımsız bir şekilde, kimsenin boyunduruğu altına girmeden yaşayacağını ifade ediyor. Türk milletinin özgürlüğünü elinden alacak olanların çılgın ve boş bir hayal peşinde koştuğunu söyleyerek, Türk milletinin bağımsızlık uğruna her türlü zorluğu aşabilecek güçte olduğunu, bu uğurda hiçbir engeli tanımayacağını belirtiyor..

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
“Medeniyyet!” dediğin tek dişi kalmış canavar?

Batıdan gelen düşman kuvvetlerinin teknolojik olarak ağır silahlarla donanmış olmalarına rağmen, Türk milletinin maneviyatının üst seviyede olduğunun altını çizen Mehmet Akif, imanla dolu bir yüreği olan Türk milletinin Avrupa’nın her türlü gelişmiş silahlarından korkmaması gerektiğini, Türk vatanını ele geçirmek isteyen düşmanların boşuna heveslendiğini, asla imanlı kişilerin yenilmeyeceğini ifade ederek, medeniyet iddiasıyla insanlığa vahşet uygulayanların artık son hamlelerini yaptığını ve imanlı kimseler karşısında mutlaka yenileceğini izah ediyor.

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın…
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

Türk insanına (askerine) hitap ederek başladığı mısrasında, ne pahasına olursa olsun yurdumuza düşmanların girmemesi gerektiğini, gerekirse bu uğurda Türk insanının bedenini siper olarak kullanmasını, yani ölmesi gerekiyorsa ölmesi gerektiğini söyleyerek; Allah’ın Kuran-ı Kerim’de Müslümanlara vaat ettiği günlerin en kısa sürede geleceğine olan inancını belirtiyor.

Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme, tanı:
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Şair Türk askerlerine vatan topraklarının kutsallığını hatırlatarak, toprak ile vatan kelimesinin arasındaki farka dikkati çekiyor. Vatan topraklarının sadece bir kara parçası olmadığını, binlerce şehit verilerek kazanıldığını anımsatarak, şehit atalarını aklından çıkarmamasını, ne pahasına olursa olsun bu cennet vatanın düşmana teslim edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ?
Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ.

Akif, Türk vatanının cennet kadar güzel olduğunu, bu topraklar uğruna canlarını vermiş binlerce şehit bulunduğunu ifade ederek, bütün sevdiklerini hatta canını bile seve seve vermeye hazır olduğunu ancak bu milletin var olduğu süre içerisinde bu topraklardan ayrı kalmamasını Allah’tan diliyor.

Ruhumun senden, İlâhî, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne nâmahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahâdetleri dinin temeli-
Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.

Müslümanların ibadethanelerine düşman elinin değmemesini Allah’tan dileyen Mehmet Akif, okunan ezanların dinin temelleri olduğunu belirterek, camilerde okunan ezanların sonsuza kadar susmamasını, vatanın her bir yerinde sonsuza dek duyulmasını istiyor.

O zaman vecd ile bin secde eder -varsa- taşım,
Her cerîhamdan, İlâhî, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-ı mücerred gibi yerden na’şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Ezan sesleri vatanın her yerinde inledikçe şehit ruhlarının coşku içerisinde secdeye kapanacağını, ezan sesinin mezar taşlarına bile tesir edecek güçte olduğunu, vatan topraklarının düşman elinden tamamen arınmış olduğunda, ruhunun en temiz haliyle yerden göğe yükselerek huzur bulacağını anlatıyor.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

Bu kıtada şair, zafer gününün heyecanını yaşayarak, ay yıldızlı bayrağımızın artık gururla dalgalanması gerektiğini ifade ederek, Türk milletinin artık yok olmayacağını, tarih boyunca hür yaşamış olan milletimizin yine hür olarak yaşayacağını, bağımsızlığın, Allah’a inanan ve güvenen Türk milletinin hakkı olduğunu anlatmıştır.

Etiketler: İstiklal marşı açıklaması 10 kıta, istiklal marşının 10 kıtasının anlamı, istiklal marşı ve anlamı,
Eklenme: 11.03.2011
Okunma: 163138

Yorumlar

Fevzi Akdeniz - 3 Mart 2014, Pazartesi 11:42
Bayrağımız ve Milli Marşımızla gurur duyuyoruz. İstiklal Marşının 10 kıtasının açıklaması hakkında güzel bir yazı hazırlamışsınız. Mehmet Akif Ersoy ülkemizin önemli şahsiyetlerinden biridir. Onun kaleminden dökülen satırların Milli Marş olarak kabul edilmesi kim bilir Akifi nasıl mutlu etmiştir. İstiklal Marşının tüm kıtalarının açıklamasını kısa ancak çok güzel yapmışsınız.
mümtaz yiğit - 10 Şubat 2013, Pazar 21:08
okuduktan sonra anladım ki istiklal marşının 10 kıtasının açıklaması özet olarak mükemmel bir üslup kullanılarak sade ve anlaşılır bir şekilde yapılmış
çelik - 10 Şubat 2013, Pazar 21:03
Kısaca kıta kıta istiklal marşının 10 kıtasının açıklaması gayet güzel verilmiş. istiklal marşının 10 kıtasının açıklaması kısaca çok güzel anlatılmış bizler bu yorumu başarılı bulduk.
Aksu - 5 Şubat 2013, Salı 01:30
Bana göre istiklal marşı ve açıklaması 10 kıtasının tamamı verilerek harika anlatılmıştır. istiklal marşı ve anlamı ancak bu kadar güzel izah edilebilirdi. istiklal marsi bizleri kaynaştıran milli hislerimizi bir araya getiren eşsiz bir marştır.
Ogün Şengün - 5 Şubat 2013, Salı 01:21
istiklal marşımızın 10 kıtasının açıklaması ile ilgili verilen bilgi için hepimiz teşekkür ederiz. istiklal marşı 10 kıtası anlamı hakkında herkesin bilgi sahibi olmasını isterim.
makbule öznur - 5 Şubat 2013, Salı 01:17
millet ve vatan şairi mehmet akifin istiklal marşının açıklaması 10 kıta çok kısa olmasa da aslında güzel yazılmış.
ozan ali çelik - 5 Şubat 2013, Salı 01:12
istiklal marşının açıklaması kıta kıta kısaca mükemmel açıklanmış. istiklal marşının açıklaması kısa bile olsa tam bir anlam bütünlüğü yakalanıp yapılmış. istiklal marşı açıklaması sayesinde 10 kıtanın tamamını en güzel şekilde öğrendik.
kübra - 19 Eylül 2012, Çarşamba 19:53
çok anlamlı ve türkçemizin diline göre yazılmış en iyi açıklamalardan bir tanesi
yüksel - 18 Eylül 2012, Salı 17:16
Mehmet Akif ERSOY;un yazmış olduğu istiklal marşının açıklaması çok güzel herkese tavsiye ediyorum.
veli - 18 Eylül 2012, Salı 14:56
istiklal marşının açıklaması üzerine yapılmış kapsamlı bir çalışma örneği
Can - 8 Mart 2012, Perşembe 16:22
Milli marşımız olan istiklal marşı açıklama bakımından çok güzel ifade edilmiş. Ünlü vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy Türk milletinin duygularına tercüman olmuş bir marş yazmakla Kurtuluş Savaşına da büyük destek olmuştur.
Nusrat - 8 Mart 2012, Perşembe 16:14
Akifin yazdığı ve bütün milli duygularına tercüman olan istiklal marşı açıklaması bakımından da en güzel burada yapılmış. İlgilenen herkese tavsiye ederim.
Eylül - 8 Mart 2012, Perşembe 16:04
İstiklal Marşı sözleri ve anlamı ile bir bütünlüğün ifadesidir adeta. İstiklal harbinin zaferle sonuçlanmasına etki etmiş eşsiz bir eserdir ayrıca. İstiklal marşının açıklaması bu yüzden çok önemlidir
Sami - 8 Mart 2012, Perşembe 10:40
İstiklal marşımızın açıklaması için büyük bir emek harcanmış ve başarılı bir yazı ortaya çıkarılmış. Şiirin yazarı Mehmet Akif Ersoy ve dönemin vatan severlerinin tamamına saygı ve minnet borcumuzu ancak İstiklal Marşını iyi anlayıp yürekten coşkuyla okuyarak ödeyebiliriz.
Güllü - 7 Mart 2012, Çarşamba 14:24
İstiklal Marşının sözlerinin anlamı yani açıklaması ile ilgili bilgilendirici bir sayfa hazırlanarak Türk milleti için faydalı bir iş yapılmış.
ismet - 1 Mart 2012, Perşembe 22:22
istiklal marşının kısaca açıklaması olsa iyi diyordum ama bu sayfada olan açıklamayı gördükten sonra kendi kendime iyi ki bu yazıyı buldum dedim
Seyit Ahmet - 27 Şubat 2012, Pazartesi 15:14
istiklal marşının anlamı hakkında kaliteli ve anlaşılır bir bilgi hazırlamış olmanıza bizler çok sevindik
Güven - 26 Şubat 2012, Pazar 23:51
İstiklal Marşının 10 kıtasının açıklaması şiirin özüne uygun bir halde yapılmış ve başarılı bir açıklama örneği sergilenmiş.
Gülümser - 24 Şubat 2012, Cuma 14:07
İstiklal marşının 10 kıtası çok güzel açıklanmış. İstiklal marşı için tüm dini ve milli duygularını birleştirerek bu eşsiz eseri ortaya çıkaran Mehmet Akif Ersoya Yüce Allah tan rahmet dilerim.
nihat - 18 Şubat 2012, Cumartesi 11:49
istiklal marşı ve anlamı için teşekkür eder bu çalışmalarınızın artarak devam etmesini dilerim
Akalp - 17 Şubat 2012, Cuma 16:17
İstiklal marşı anlamı bakımından hiç bir marşa benzemez. Diğer marşlarla kıyaslanamayacak derecede içeriğinde duygu ve umut dolu cümleler vardır. Bir milletin varolma mücadelesini ve Allah ın Türk milletini yok olmaktan kurtaracağına olan inancı en güzel şekilde ifade eden bu marş Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılarak Türk milletine armağan edilmiştir.
eray - 17 Şubat 2012, Cuma 00:26
okudum ve anladım ki istiklal marşının açıklaması en güzel burada yapılmış buna kesinlikle eminim
feyzullah - 16 Şubat 2012, Perşembe 23:04
istiklal marşının on kıtasının açıklaması çok süper olmuş beğenmemek elde değil tek kelimeyle bravo diyorum
Yaren - 15 Şubat 2012, Çarşamba 10:44
İstiklal marşımızın bütün kıtalarının tek tek açıklanmış olmasına çok sevindim. 12 Mart günü yapılacak olan anma gününde İstiklal marşımızı en güzel okuma yarışmalarına katılacak olan herkese başarılar dilerim.
keriman - 15 Şubat 2012, Çarşamba 10:41
istiklal marşının on kıtasının açıklaması benim kendi görüşüme göre mükemmel olmuş

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası