18 Mart Çanakkale Zaferi Günün Anlam ve Önemi İle İlgili Örnek Konuşma Metni

Çanakkale Zaferi örnek konuşma metni:

Sayın.........................................................;

Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin …… yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız.

Türk milletinin elde ettiği bu zafer, sadece kazanılmış bir savaş olarak görülmemeli, etkileri ve sonuçları itibariyle neler götürüp-getirdiğine iyi bakılmalıdır.

Bilinmelidir ki! Bu zafer kolay elde edilmemiş, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile mümkün olmuştur.

Çanakkale Savaşları, maneviyatın maddiyatı yendiği yer olma özelliği ile dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuş, asırlardır Avrupalılar tarafından sömürülen ülkelerin bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmayıp, dünya milletlerinin düşünce yapısının değişimine de büyük etki etmiştir.

Tarihimizdeki her savaşın, her muharebenin ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat hepimiz tarafından görülebileceği üzere Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır.

Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna “ya şehit ol, ya gazi” demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan Türk analarıdır.

Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum.

Etiketler: çanakkale savaşı konuşma metni, çanakkale zaferi konuşma yazısı, çanakkale zaferi anlam ve önemi,
Eklenme: 14.03.2011
Okunma: 28665

Yorumlar

zeynep - 15 Mart 2014, Cumartesi 22:41
çanakkale savaşı günün anlam ve önemini belirten konuşma metni çok güzel hazırlanmış. okunduğu zaman insanın duygulanmaması elınde değil teşekkürler.
sibel - 12 Şubat 2014, Çarşamba 17:18
18 mart çanakkale zaferi şehitlerini anlatan günün anlamını belirten konuşma metni çok açıklayıcı bir şekilde yazılmış.
nida - 9 Mart 2012, Cuma 14:40
18 mart konuşmasi insanı hüzünlendiriyor çünkü çanakkalede verdiğimiz şehitler aklıma geliyor
Ufuk - 25 Şubat 2012, Cumartesi 18:19
18 mart çanakkale zaferi konuşmaları içinde en çok beğendiğimiz yazı metni burada yazılı olan yazı metni oldu.
defne - 23 Şubat 2012, Perşembe 15:44
18 martın anlam ve önemi ile ilgili güzel bir konuşma metni
nedim çağa - 17 Mart 2011, Perşembe 09:59
çok iyi hazırlanmış bende aldım okulumda okutacam
Ercüment Yalçın - 15 Mart 2011, Salı 08:19
18 mart çanakkale zaferi günün anlam ve önemini belirten konuşma metni milli hislerime tercüman oldu
Mustafa - 14 Mart 2011, Pazartesi 17:41
Çanakkaleyi farklı kılan bir şeyler vardır. Çanakkale bir milletin bitti dendiği o günlerde tekrar yükselişinin tarihidir.
gül - 14 Mart 2011, Pazartesi 17:37
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü için hazırlanmış örnek konuşma metni için verdiğiniz emeğe saygı duyuyorum
zeliha - 14 Mart 2011, Pazartesi 17:36
18 Mart Çanakkale Zaferi günün anlam ve önemini belirten konuşma yazısı çok güzel hazırlanmış teşekkür ederiz

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası