Atatürk’ün Milli Egemenlik İle İlgili Özdeyişleri

Atatürk’ün milli egemenlik (hakimiyet) ile ilgili özdeyişleri:

Egemenlik, hiçbir mâna, hiçbir şekil ve hiçbir renkte ve işarette ortaklık kabul etmez. 1922 (Nutuk II, S. 700)

Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin devamlı şekilde sağlanması ve korunması ancak ve ancak tam ve kat’î mânasiyle millî egemenliğin kurulmuş bulunmasına bağlıdır. Bundan ötürü hürriyetin de, eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası millî egemenliktir. Toplumumuzda, devletimizde hürriyet sonsuzdur. Ancak onun hududu, onu sonsuz yapan esasın korunmasıyla mevcut ve çevrilidir.

Bir insan, belki kendi arzusiyle şahsî hürriyetini yok etmek ister, fakat bu teşebbüs koca bir milletin hayatına ve hürriyetine zarar verecekse, muazzam ve şerefle dolu bir millet hayatı, bu yüzden sönecekse ve o milletin çocukları ve torunları bu yüzden yok olacaksa bu teşebbüsler hiçbir vakit meşru ve kabule değer olamaz. Ve hele böyle bir hareket hiçbir vakit hürriyet namına müsamaha ile telâkki edilemez.

Hiç şüphe yok, devletimizin ebedi müddet yaşaması için, memleketimizin kuvvetlenmesi için, milletimizin refah ve mutluluğu için hayatımız, namusumuz, şerefimiz, geleceğimiz için ve bütün kutsal kavramlarımız ve nihayet her şeyimiz için mutlaka en kıskanç hislerimizle, bütün uyanıklığımızla ve bütün kuvvetimizle millî egemenliğimizi muhafaza ve müdafaa edeceğiz. 1923 (Atatürk’ün S.D. I, S. 298)

Millî emeller, millî irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil bütün millet fertlerinin arzularının, emellerinin bileşkesinden ibarettir. 1923 (Atatürk’ün S.D. II, S. 95)

Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir. 1923 (Atatürk’ün S.D. II, S. 58)

Kuvvet birdir ve o milletindir. 1937 (Atatürk’ün K.A.N., S. 41)

Millî egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, yok olur. Milletlerin esareti üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmağa mahkûmdurlar. 1929 (Atatürk’ün B. N., S. 82-83)

Bir millet, varlığı ve hukuku için bütün kuvvetiyle, bütün fikri ve maddî güçleriyle alâkadar olmazsa, bir millet kendi kuvvetine dayanarak varlığını ve bağımsızlığını temin etmezse şunun, bunun oyuncağı olmaktan kurtulamaz. Millî hayatımız, tarihimiz ve son devirde idare tarzımız, buna pek güzel delildir. Bu sebeple teşkilâtımızda millî güçlerin etken ve millî iradenin hâkim olması esası kabul edilmiştir. Bugün bütün cihanın milletleri yalnız bir egemenlik tanırlar: Millî egemenlik... 1920 (Nutuk III, S. 1185)

Dünyanın belli başlı milletlerini esaretten kurtarmak için egemenliklerine kavuşturan büyük fikir akımları, köhne müesseselere ümit bağlayanların, çürümüş idare usullerinde kurtuluş kuvveti arayanların amansız düşmanıdır. 1923 (Atatürk’ün S.D. I, S. 309)

Arkadaşlar! Türkiye devletinde ve Türkiye devletini kuran Türkiye halkında tacidar yoktur, diktatör yoktur! Tacidar yoktur ve olmayacaktır. Çünkü olamaz.

Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdani ve mevcudiyetidir. 1923 (Atatürk’ün S.D. I, S. 300)

Egemenliğine doğrudan doğruya sahip olmanın kıymetini pek iyi anlayan ve pek iyi bilen millet, bu mukaddes egemenliğine karşı baş gösterecek her tehlikeyi kahredecektir. 1923 (Atatürk’ün S.D. II, S. 135)

Millî egemenlik uğrunda canımı vermek, benim için vicdan ve namus borcu olsun. 1923 (Atatürk’ün S.D. II, S. 76)

Kendilerine bir milletin tahili bırakılan adamlar, milletin kuvvet ve kudretini yalnız ve ancak yine milletin hakikî ve elde edilmesi mümkün menfaatleri yolunda kullanmakla görevli olduklarını bir an hatırlarından çıkarmamalıdırlar. Bu adamlar düşünmelidirler ki, bir memleketi zabt ve işgal etmek o memleketin sahiplerine hâkim olmak için kâfi değildir. Bir milletin ruhu zabt olunmadıkça, bir milletin azim ve iradesi kırılmadıkça, o millete hâkim olmanın imkânı yoktur. Halbuki asırların getirdiği bir millî ruha, hiçbir kuvvet mukavemet edemez.

Mahkûm olmak istemeyen bir milleti, esareti altında tutmağa gücü yetecek kadar kuvvetli müstebitler artık dünya yüzünde kalmamıştır. 1924 (Atatürk’ün B.N., S. 81)

Büyük Millet Meclisi Türk milletinin asırlar süren aramalarının özeti ve onun bizzat kendisini idare etmek şuurunun canlı bir timsalidir.

Türk milleti mukadderatını Büyük Millet Meclisinin kifayetli ve vatanperver eline tevdi ettiği günden itibaren karanlıkları sıyırıp kaldırmış ve ümitle istikbale yönelmiştir.

Yeni Türkiye Hükümetinin öz cevheri millî hâkimiyettir. Milletin kayıtsız ve şartsız hâkimiyetidir. (1923)

Gerek askerlik, gerekse siyaset hayatımın bütün devir ve safhalarını dolduran mücadelelerimde daima hareket düsturum millî iradeye dayanarak milletin, vatanın muhtaç olduğu gayelere yürümek olmuştur. (1920)

Etiketler: atatürkün milli egemenlik sözleri, atatürkün egemenlik ile ilgili sözleri, atatürk milli egemenlik sözü, egemenlik sözleri, egemenlik özdeyişleri,
Eklenme: 20.11.2008
Okunma: 107351

Yorumlar

ismican - 9 Mayıs 2012, Çarşamba 22:38
atatürkün milli egemenlikle ilgili kısa sözleri bile milli egemenliğe verilen büyük değeri çok güzel ifade ediyor
öykü - 7 Haziran 2011, Salı 20:06
bence bu çok yararlı bilgiler bunların değerini bilmemiz gerekli
Hazal Kaya - 24 Mayıs 2011, Salı 21:57
Gerçekten ne kadar güzel sözler söylemiş atam Böyle bir insan dünyaya belki bin yılda bir gelir. Ne mutlu Türküm diyene
Öymen - 24 Mayıs 2011, Salı 12:43
ülkemizin kurucusu ve lideri atatürkün milli egemenlik ile ilgili sözleri kısa öz ve anlamlı sözler olmakla birlikte, bizlere milli egemenliğin ne anlama geldiğini de çok güzel ifade ediyor
elif - 20 Mayıs 2011, Cuma 16:45
bence çok güzel özdeyişler gerçektende çok güzel bir site ben çok beğendim NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
çiğdem - 19 Mayıs 2011, Perşembe 13:18
bencede çok güzel sözler açıkcası ben çok beğendim
furkan - 18 Mayıs 2011, Çarşamba 23:02
atatürkü çok seviyorum
dilara - 17 Mayıs 2011, Salı 10:22
atatürk olmasaydı hiç bir şey olmazdı ve bu sözler çok güzel
hayal - 15 Mayıs 2011, Pazar 10:38
bence atatürk kadar milletine düşkün bir insan daha dünyaya gelmemiştir
fatih - 14 Mayıs 2011, Cumartesi 21:07
mükemmel bir site
emir - 14 Mayıs 2011, Cumartesi 14:12
gerçekten duygu dolu sözler.
lale - 12 Mayıs 2011, Perşembe 17:46
süper ve anlamlı
selin - 10 Mayıs 2011, Salı 15:38
çok güzel ve özel sözler bunlar...
selin - 10 Mayıs 2011, Salı 15:37
atatürkün egemenlik hakkında söylediği sözler çok değerlidir...
tutku - 6 Mayıs 2011, Cuma 10:17
çok güzel özdeyişler ve bunlar hayatımızda çok önemlidir...
Yasin - 2 Mayıs 2011, Pazartesi 17:27
Bence hepsi çok güzel özdeyişler ve ayrıca "egemenlik kayıtsız şartsız milletindir"
hazal - 25 Nisan 2011, Pazartesi 22:51
çok güzel özdeyişler
ali - 12 Nisan 2011, Salı 22:03
çok güzel özdeyişler
hasan - 22 Mart 2011, Salı 12:11
Milli egemenlik sözleri çok önemlidir
Yasin - 22 Mart 2011, Salı 12:10
atatürkün milli egemenlikle ilgili söylediği sözler bizlerde milli bağımsızlık hislerinin kuvvetlenmesine neden oluyor.
hayati - 22 Mart 2011, Salı 11:28
atatürkün milli egemenlikle ilgili söylediği sözler milletimiz için çok önemlidir
şenol - 22 Mart 2011, Salı 11:26
atatürkün milli egemenlikle ilgili sözleri ulusumuzun layık olduğu bağımsızlık duygusunun köklü ifadesidir
Muhammet Asan - 8 Ağustos 2009, Cumartesi 19:24
Ulu önder atatürkün milli egemenlik ile ilgili sözleri bana egemenlik kayıtsız şartsız milletindir sözünü hatırlattı.
batuhan - 21 Nisan 2009, Salı 16:04
atatürk amerikalılara iyi bir konuşma yaptı ve bunun sonucu çok güzel ve onurlu şekilde aldı atatürk şu sözü söylemiştir KUVVET BİRDİR VE O MİLLETİNDİR
buse - 19 Nisan 2009, Pazar 15:21
ben atatürk'ün,yılmamazlığınısevecenliğini ve herseye rağmen gülmesini cok seviyoruum bu yüzden onun söylediği en sevdiğim söz(kuvvet birdir ve o milletindir.)M.K.Atatürk seni seviyoruz seveceğiz

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası