Atatürk’ün Çanakkale’ye gelişi

Bilindiği üzere; Atatürk’ün Çanakkale’ye ilk gelişi Kurtuluş Savaşı’ndan öncedir.

20 Ocak 1915 yılında Tekirdağ Bölgesi’nde yeni kurulmakta olan 19. Tümen Komutanlığı’na tayin edilen Atatürk, kısa sürede bu tümeni kurarak, 25 Şubat 1915’te savaşlara katılmak üzere Eceabat’a geldi.

Savaş esnasında İngilizlerin giriştiği çevirme hareketi Anafartalar’da Atatürk’ün yerinde müdahalesiyle önlendi. Atatürk, Arıburnu, Conkbayırı ve Kilitbahir’de düşman kuvvetlerini büyük yenilgiye uğrattı. İşgalci devletlerin orduları karşısında yapmış olduğu taarruz ve savunma savaşlarında gösterdi başarı neticesinde 1 Haziran 1915’te Albay rütbesine yükseltildi.

8 Ağustos 1915’te Anafartalar Grubu Komutanlığı’na getirildikten hemen sonra Conkbayırı’nda düşmanı hezimete uğratan komutan oldu. Çanakkale Zaferi’nden sonra 10 Aralık 1915’te İstanbul’a döndü.

Atatürk’ün Cumhuriyet Sonrası Çanakkale’ye Gelişi

Atatürk, Cumhuriyet sonrası Cumhurbaşkanı olarak 1 Eylül 1928 tarihinde tekrar Çanakkale’ye geldi.

Sonraki Gelişler

14 Temmuz 1933 Cuma günü Çanakkale’ye bir daha gelen Atatürk, Vali, Belediye Başkanı ve Çanakkale’nin ileri gelenleri ile bir süre görüştükten sonra, o akşam Yalova’ya hareket etti. Büyük Önder Atatürk 14 Nisan 1934 günü saat: 19.00’da Çanakkale’ye tekrar geldi.

Atatürk, son olarak İran Şahı Rıza Pehlevi ile birlikte yurt gezisine çıktıklarında Şah ile birlikte 25 Haziran 1934 sabahı saat: 15.50’de Çanakkale’ye bir kez daha geldi. Burada Rıza Şah Pehlevi’ye Çanakkale Savaşları konusunda bilgiler verdi. Gezi sonrası Saat: 19.15’te iskeleye yanaşan Gül Cemal Vapuru, Atatürk’ü ve konuklarını İstanbul’a götürdü.

Etiketler: atatürkün çanakkaleye gelişi, mustafa kemalin çanakkaleye gelişi, atatürk çanakkale gelişi,
Eklenme: 16.03.2011
Okunma: 9986

Yorumlar

binay - 21 Şubat 2013, Perşembe 20:23
Tarih sıralamasına göre Atatürkün Çanakkaleye gelişi ve çanakkale de kaldığı yerler nelerdir diye araştırma yaparken bu sayfadaki bilgileri elde ettim. Son derece doğru ve bilgilendirici bu yazının herkese fayda sağlayacağını umuyorum.
Fahrettin Karaçınar - 2 Mayıs 2012, Çarşamba 15:35
Atatürkün çanakkaleye gelişi ile ilgili güzel bir yazı. Çanakkale ve Atatürk hakkında bütün yazıların hem kısa hemde uzun metin halleriyle verilmesine doğrusu çok sevindim.
Betül - 15 Mart 2012, Perşembe 12:10
Atatürk ün çanakkaleye gelişi ile ilgili kısa yazı yazmanız iyi olmuş. Çanakkale ziyaretlerinde bulunan Atatürk ve beraberindeki heyetin şehrimize onur katmasına çok sevindim.
Fatma - 15 Mart 2012, Perşembe 12:06
Atatürkün çanakkaleyi ilk ziyareti 25 Şubat 1915’te ecebata geldiği gün gerçekleşmiş,25 Haziran 1934 tarihinde son kez ziyaret etmiştir.
yüksel okumuş - 17 Mart 2011, Perşembe 17:33
atatürk çanakkaleye kaç kere geldi diye saydım tam 5 kez gelmiş

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası