Atatürk 23 Nisan’ı neden çocuklara armağan etti

Atatürk, bütün çocukları çok sever, onlarla yakından ilgilenir, sorunlarının giderilmesi için her türlü çabayı göstermekten geri kalmazdı.

Savaş yıllarının en kötü koşullarında bile, çocuklarla yakından ilgilenmiş, bir çok çocuğu koruması altına almıştır. Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından yapılan çalışmaları sürekli takip ederek, bu kurumun işlevini tam anlamıyla yerine getirebilmesi için büyük gayret sarfetmiştir.

Büyük Önder Atatürk’ün çocuk sevgisi çok büyüktü. Çağdaş ve mutlu bir Türkiye’yi çocuklarda görür, her fırsatta çocuklarla sohbet etmekten hoşlanır, adeta onlarla dertleşirdi. Gittiği yerlerde bulunan korunmaya muhtaç çocukların barındırıldıkları yurtları ziyaret ederek, onlara çeşitli hediyeler verirdi. Ülkenin gelişip yükselmesinin çocukların iyi şekilde yetiştirilmesiyle sağlanabileceğine inanır, bu nedenle de milli eğitim işleriyle yakından ilgilenirdi.

Atatürk, Türk çocuklarının bütün zorlukları aşabilecek kabiliyette olduğuna inanmış, bağımsızlığın ve millet iradesinin en üst seviyeye çıktığı kurum olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günü Türk çocuklarına armağan etmiştir. Geleceğin teminatı olarak gördüğü çocuklara olan güvenini her fırsatta dile getirmiş, 1922 yılında Bursa ilini ziyaretleri sırasında kendisini karşılayan, çocuklara şöyle seslenmiştir; “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

Atatürk, TBMM’nin açıldığı gün olan 23 Nisan’ı çocuklara armağan ederek çocuklara verdiği önemi ve çocuklara duyduğu güveni ortaya koymuş, Türkiye’nin geleceğini emanet ettiği çocuklara en iyi eğitimin, bilimin ışığında verilmesi gerektiğini her fırsatta dile getirerek, bütün imkanların bu doğrultuda seferber edilmesi talimatını vermiştir.

23 Nisan 1924’te, 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar veren Atatürk, 23 Nisan 1929’da bu bayramı çocuklara armağan ederek, dünyada bir eşi ve benzeri daha bulunmayan eşsiz bir davranış örneği sergilemiştir.

Etiketler: atatürk 23 nisanı neden armağan etti, 23 nisanı atatürk neden çocuklara armağan etti,
Eklenme: 01.04.2011
Okunma: 28526

Yorumlar

Olcay - 14 Nisan 2014, Pazartesi 10:31
Atatürkün 23 nisanı çocuklara armağan etmesinin nedenleri maddeler halinde yazılsaydı daha güzel olurdu. Fakat makale halinde de güzel olmuş. Bu yazı yirmi üç nisan bayramında harika bir okuma metni olur. 23 nisan gününün çocuklara armağan edilmesinin nedenleri özet halinde harika anlatılmış. Kısaca çok beğendiğimi ifade ediyorum.
şahin - 3 Nisan 2012, Salı 10:43
23 nisan neden çocuklara verildi yani armağan edildi diyenler bu yazıyı iyi okusun çünkü oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş
ZEHRA - 26 Şubat 2012, Pazar 09:56
23 NİSANI SEVİYORUM
Yılmaz - 14 Temmuz 2011, Perşembe 22:19
Atatürkün Türk çocuklarına armağanı olan 23 nisan günü çocuklar için şehir fırsatları düzenlenerek onların kampanya ve fırsat alışverişleri ile mutlu olmaları sağlanmalıdır. Çünkü çocuklar sevinmeyi hakediyor.
burakhan - 21 Nisan 2011, Perşembe 20:53
atatürk 23 nisanı biz çocuklara armağan etiği için çok teşekkür ederim
engin - 15 Nisan 2011, Cuma 21:45
23 nisan çocuklara neden armağan edildi derseniz bu yazı çok güzel anlatıyor
sevgi - 4 Nisan 2011, Pazartesi 22:56
bütün dünyanın hayran olduğu bayramı bizlere armağan eden atatürke sonsuz bir saygı duyarken 23 nisanı çocuklara neden armağan ettiğini şimdi daha iyi anlıyorum.
Esra - 1 Nisan 2011, Cuma 18:09
Atatürkün 23 nisanı çocuklara armağan etmesindeki amaç nedir diye bakıyordum bende. Tam istediğim gibi bir yazı olmuş. Böylesine harika bir Atatürk sitesi yaptığınız için sizlere nekadar teşekkür etsek azdır.
ismet - 1 Nisan 2011, Cuma 18:06
atatürkün 23 nisanı biz çocuklara armağan etmesi kadar güzel birşey olamaz

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası