Atatürk’ün Cumhuriyet İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Cumhuriyet İle İlgili Sözleri

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak bir çok alanda yapmış olduğu çalışmalar ile beraber, bir çok konuda da Türk Milletine yol gösterici sayısız sözler söyleyerek, milletimizin en büyük yol göstericisi olmuştur. Atatürk’ün söylemiş olduğu bu sözlerin tamamı diğer uluslara da yol gösterici ve örnek teşkil etmiştir. Atatürk hayatı boyunca vatan ve millet sevgisi ile yaşamış, ömrünü Türk Milleti’ne adamıştır. Bizlere düşen en büyük görev ulu önderin izinden gitmek, emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni daima ileriye götürmek için çalışmaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün cumhuriyet ile ilgili sözleri;

Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir. Biz Cumhuriyeti kurduk, o on yaşını doldururken demokrasinin bütün icaplarını sırası geldikçe uygulamaya koymalıdır. 1933 (Afet İnan, Atatürk Hakkında B. H., S. 251)

Cumhuriyet düşünce serbestliği taraftarıdır. Samimî ve meşru olmak şartiyle her fikre hürmet ederiz. Her kanaat bizce muhteremdir. Yalnız muarızlarımızın insaflı olması lâzımdır. 1923 (Atatürk’ün S.D. III, S. 71)

Cumhuriyet ahlâki fazilete dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir. 1925 (Atatürk’ün S.D. II, S.231)

Türk milletinin tabiat ve âdetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir. 1924 (Atatürk’ün S.D. III, S. 74)

Cumhuriyet, yeni ve sağlam esaslariyle, Türk milletini emin ve sağlam bir istikbal yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur. 1936 (Atatürk’ün S.D. I, S. 372)

Bugünkü hükûmetimiz, devlet teşkilâtımız doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet teşkilâtı ve hükûmettir ki, onun ismi Cumhuriyettir. Artık hükûmet ile millet arasında mazideki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millettir ve millet hükûmettir. Artık hükûmet ve hükûmet mensupları kendilerinin milletten ayrı olmadıklarını ve milletin efendi olduğunu tamamen anlamışlardır. 1925 (Atatürk’ün S.D. II, S. 230)

Son senelerde milletimizin fiilen gösterdiği kabiliyet, istidat, idrak, kendi hakkında kötü fikir besleyenlerin ne kadar gafil ve ne kadar tetkikten uzak görünüşe düşkün insanlar olduğunu pek güzel ispat etti. Milletimiz haiz olduğu özelliklerini ve liyakatini hükûmetinin yeni ismiyle medeniyet dünyasına daha çok kolaylıkla göstermeğe muvaffak olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, cihanda işgal ettiği mevkiye lâyık olduğunu eserleriyle ispat edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır. 29 Ekim 1923 (Nutuk II, S. 814-15)

Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlâtlarından mürekkep büyük ordumuzun vicdanında akıl ve şuurunda kurulmuş olan Cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin bir vücudun ortadan kaldırılması ile bozulabileceği fikrinde bulunanlar, çok zayıf dimağlı bedbahtlardır. Bu gibi bedbahtların, Cumhuriyetin adalet ve kudret pençesinde lâyık oldukları muameleye maruz kalmaktan başka nasipleri olmaz. Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. Ve Türk milleti emniyet ve saadetinin kefili olan prensiplerle medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeğe devam edecektir. 1926 (Atatürk’ün S.D. III, S. 80)

Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmağa hazırız. 1923 (Atatürk’ün S.D. III, S. 71)

Gelecek nesillerin Türkiye de Cumhuriyetin ilanı günü, ona en merhametsizce hücum edenlerin başında, cumhuriyetçiyim iddiasında bulunanların yer aldığını görerek şaşıracaklarını asla farz etmeyiniz! Bilâkis, Türkiye`nin münevver ve cumhuriyetçi çocukları, böyle cumhuriyetçi geçinmiş olanların hakikî zihniyetlerini tahlil ve tesbitte hiç de tereddüde düşmeyeceklerdir.

Onlar, kolaylıkla anlayacaklardır ki, çürümüş bir hanedanın, halife unvanıyla başının üstünden zerre kadar uzaklaşmasına imkân kalmayacak surette muhafazasının mecburî kılan bir devlet şeklinde, cumhuriyet idaresi ilân olunsa bile, onu yaşatmak mümkün değildir. 1927 (Nutuk II, S. 831)

Etiketler: Atatürkün cumhuriyet sözleri, atatürkün cumhuriyetle ilgili söylediği sözler, atatürk ve cumhuriyet sözü, atatürkün cumhuriyet ile ilgili özdeyişleri,
Eklenme: 20.11.2008
Okunma: 54357

Yorumlar

uğurcan - 9 Ekim 2012, Salı 22:51
büyük önderimiz atatürkün cumhuriyetle ilgili sözleri bizlerin yol haritası olsun
berkay - 9 Ekim 2012, Salı 22:49
atatürkün cumhuriyet ile ilgili sözleri onun cumhuriyeti çok sevdiğini ve türk milletininde cumhuriyeti çok sevmesini istediğini anlatıyor
Sami Öten - 6 Temmuz 2012, Cuma 16:42
Büyük lider Atatürkün cumhuriyetçilik ile ilgili sözleri cumhuriyeti ve cumhuriyetin değerini en güzel şekilde ifade ediyor.
Gençer - 6 Temmuz 2012, Cuma 16:39
Atatürkün cumhuriyetçilik ilkesi ile ilgili sözleri dünya üzerinde yaşayan tüm toplumlara örnek teşkil etmiştir.
salih - 20 Ekim 2011, Perşembe 00:48
en coşkulu bayram cumhuriyet bayramı
önder - 20 Ekim 2011, Perşembe 00:45
kahraman atatürkün cumhuriyet sözleri karşısında saygı ile eğiliyor her yıl kutladığımız cumhuriyet bayramının milletimize kutlu olmasını diliyorum
Bergen - 13 Eylül 2011, Salı 18:51
atatürkün cumhuriyet sözleri karşısında saygı ve hürmetle eğiliyoruz
cemile - 24 Ekim 2010, Pazar 19:22
çok güzel cumhuriyeti anlatmak için kelimeler yetmez bence daha fazlası lazım
orhan - 20 Ekim 2010, Çarşamba 15:22
atatürkün cumhuriyet sözleri güzelmiş
ercan - 20 Ekim 2010, Çarşamba 15:21
atatürkün cumhuriyet bayramı ile ilgili söylediği sözler de var sanırım onlarıda ayrıca yazabilirmisiniz
deniz - 8 Kasım 2009, Pazar 21:30
harika ama daha kısa özdeyiş olsa daha iyi olurdu.olsun yinede süper

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası