Atatürk’ün 23 Nisan İle İlgili Anıları

23 Nisan “Çocuk Bayramı”

Meclisin açıldığı günün (23 Nisan 1920) akşamı yatsı vaktinden evvel Yunus Nadi, Mahzar Müfit, Ruşen Eşref, Fethi Beylerle Hoca Feyzullah Efendi ve ismini hatırlayamadığım birkaç milletvekili Direksiyon binasında toplanmışlar, Atatürk ile sohbet ediyorlardı. Bu konuşmalar arasında bir milletvekili:

-Paşam, bu güzel günün adını henüz koymadık, bir ad koyalım, dedi.

Bunun üzerine Atatürk, yarı karanlık odada koltuğunda doğrularak:

-İşgal kuvvetlerini nasıl olsa atacağız. Fakat karşımızda altı yüz senelik bir imparatorluğun dağılmış da olsa bir hükümeti duruyor. Onun karşısında Meclisimiz çocuk sayılır. Onun için bugünün adına “Çocuk Bayramı” diyelim. Büyüsün ve kendi zaferini kendi ilan etsin, buyurdular.

Atatürk’ün bu sözleri oturanların alkışları ve tasvipleriyle karşılandı. Böylece 23 Nisan Meclisin açılma günü, Çocuk Bayramı olarak kabul ve ilan edildi.

Ali Metin

(Atatürk’ün Emir Çavuşu)

Kaynak: Ziya Oranlı, Atatürk’ün Şimdiye Kadar Yayınlanmamış Anıları, Anlatan: Ali Metin (Atatürk’ün Emir Çavuşu), Ankara 1967 s. 84

Atatürk’ün Milli Sırrı

Atatürk’ün tarihi nutkunda söylediği milli sır, onun kalbinde kuvvetlendikçe kuvvetleniyordu. O her adımda daha iyi anlıyordu ki Türkiye’yi hakiki bir kurtuluşa mazhar kılabilmek için yalnız müstevlileri vatanın harimi ismetinden (içinden) çıkarıp atmak kâfi değildir. Onunla beraber Türk milletini icabında düşmanlara pek güzel alet olan Sultan ve Halifeden de kurtarmak ve bu milleti kendi hakiki milli hakimiyetine sahip olduğu halde tamamen hür ve müstakil kılmak lazımdır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Ankara’da 16 Mart’la 23 Nisan 1920 arasındaki hazırlıkları sırasında bir gün, o zaman Heyeti Temsiliye karargahı olan Ziraat Mektebinde, telefon etmek ihtiyacıyla Atatürk’ün salonuna girmiştim. Koca binada yegâne telefon orada idi.  Selam vererek doğru telefona gittim. Bu aralık Atatürk, yanındaki zatlara hitaben:

-Canım, bu mesele hakkında Yunus Nadi Beyin fikrini almadık, bir de ona soralım bakalım.

Dedikten sonra bana döndü:

-Kurulması hazırlığıyla uğraştığımız meclisin hakları ve selâhiyetleri üzerinde konuşuyorduk. Bu nasıl bir meclis olacaktır? diye sordu.

Ben yarı şaka, yarı ciddi şu cevabı verdim:

-Acayip! Arkadaşların burada açılacak meclisle yepyeni bir Türk devleti kurulmakta olduğunda şüpheleri mi var yoksa?

Atatürk’ün yanında kerli ferli, hepsi birer suretle maruf yedi sekiz kişi vardı. Benim cevabım üzerine hepsinin benzi kül kesildi. Nerede ise dudakları yarılacaktı. Vaziyetin fecaatine (pek acıklı durumun) Atatürk’te dikkat ederek, bana:

-Canım biz ciddi iş konuşuyoruz, sen alayla mukabele ettin.

Demiş ve bahsi hafifletmeye ve mecliste hazır olanların korkularını gidermeye müsaraat etmişti (çalışmıştı).

İşte, Atatürk’ün milli sırrı, onun hakikaten sır olarak kalbinde saklamaya itina ettiği bu büyük işti ki o zaman için ve hatta bir iki yıl sonralarına kadar ondaki takayyüd (özen) ve itinası asla yersiz değildi.

Yunus Nadi Abalıoğlu

Etiketler: atatürk 23 nisan anıları, atatürkün 23 nisan anısı, atatürkün çocuk bayramı anısı, 23 nisan anıları,
Eklenme: 07.04.2011
Okunma: 18256

Yorumlar

melike ay - 16 Kasım 2014, Pazar 23:19
Mustafa Kemal Atatürkün çocuklara olan sevgisini hepimiz biliyoruz. Burada yazılmış olan anılar içerisinde ise çocuk bayramı adlı anıda Atatürkün çocuklara verdiği değeri bir kere daha ortaya koyuyor.
berk efe - 1 Nisan 2014, Salı 21:49
Mustafa kemal atatürkün 23 nisan ile ilgili anılarını okuduğumda atatürkün çocuklara olan sevgisini daha iyi anladım.
Kadriye Atlı - 6 Nisan 2013, Cumartesi 12:56
Atatürkün 23 nisan ile ilgili anılarını beğendim. Atatürk 23 nisan bayramını biz çocuklara armağan etmekle ne iyi etmiş.
ismail - 29 Mart 2012, Perşembe 23:28
23 Nisan ile ilgili anı sayfanızda olan bütün anılar millet iradesinin önemini ve çocuk sevgisini anlatıyor. İşte bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Cumhuriyetini çok seviyorum.
alper ata - 26 Mart 2012, Pazartesi 23:30
23 nisan atatürk anıları için yazılmış olan 2 anıda çok güzeldi ve okunmaya değer bulduğumu söylemek isterim
bergen - 27 Temmuz 2011, Çarşamba 09:19
23 nisan çocuk bayramı geldiği zaman hemen cep telefonu ile tüm sevdiğim arkadaşlarıma bayram mesajları çekiyorum bu beni çok sevindiriyor
sude binnaz - 12 Nisan 2011, Salı 15:30
Atatürkün 23 nisanla ilgili anıları çok güzelmiş. Bu anıları bizlere ulaştıran siz değerli site yöneticilerine teşekkür eder üstün başarılar dilerim.
zuhal - 8 Nisan 2011, Cuma 18:51
23 nisan çocuk bayramı anıları içinde ilk anı bence süper olmuş
recep - 8 Nisan 2011, Cuma 18:50
23 nisanın bayram ilan edilmesi ile ilgili çok güzel bir anı

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası