19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Atatürk’ün, Anadolu’da milli mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastığı günün yıldönümü; 20 Haziran 1938 tarih ve 3466 sayılı kanunla milli bayram olarak kabul edilmiştir.

19 Mayıs Türkiye’nin her yerinde beden eğitimi ve spor gösterileri ile kutlanmakta, özellikle büyük şehirlerde stadyumlarda yapılan kutlamalar yüzlerce öğrencinin aynı anda yaptığı hareketler ile görsel bir şölene dönüşmektedir.

Türkiye’de ilk beden eğitimi gösterisi 12 Mayıs 1916’da erkek öğretmen okulu öğrencileri tarafından yapılmış, daha sonra erkek öğretmen okulu öğrencileri her yıl ve genellikle Mayıs ayı içerisinde bu gösterileri tekrarlamayı bir gelenek haline getirmişlerdir.

“Jimnastik Şenlikleri”, “Mektepliler Bayramı”, “İdman Bayramı”,“Jimnastik Bayramı” adı altında devam eden bu gösteriler zamanla bütün okullara yayılmış, Milli Eğitim Bakanlığı 1927’den sonra bu gösterilerin düzenlenmesini üzerine alarak her yıl Mayıs ayının üçüncü haftasında Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bu gösteriler yapılmaya başlanmıştır.

1938’de 19 Mayıs gününün “gençlik ve spor bayramı” olarak kanunlaşmasından sonra bu gösteriler de resmi bayram gününe alınmış, bu bayram için “Dağ başını duman almış” marşı, “Gençlik Marşı” olarak kabul edilmiştir. 1981 yılına gelindiğinde ise çıkarılan 2429 sayılı kanun ile bayramın ismi “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” olmuştur. Bayramın ismine “Atatürk’ü Anma” kelimelerinin eklenmesi “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” diyen Atatürk’e duyulan büyük saygının ifadesidir.

1 Ekim 1981 günü yayımlanan Resmi Gazetede bu bayramın başkent Ankara’da ve diğer yerlerde nasıl kutlanacağına dair program yayımlanmış, bu kutlamanın Gençlik ve Spor Bakanlığınca organize edileceği açıklanmıştır.

Samsun’dan başlayan ve Ankara’da son bulan 19 Mayıs Koşusu da o tarihten beri yapılmaktadır.

Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı

19 Mayıs Şiirleri

19 Mayıs’ın Anlam ve Önemi

19 Mayıs Kutlama Programı

19 Mayıs Mesajları

19 Mayıs Şiiri

En Güzel Örnek 19 Mayıs Konuşma Metni

19 Mayıs ne zaman milli bayram olarak ilan edildi

Kısa 19 Mayıs Şiirleri

Atatürk’ün 19 Mayıs Anıları

19 Mayıs Kompozisyonları

Atatürk’ün 19 Mayıs İle ilgili Sözleri

19 Mayıs Gençlik Marşı

19 Mayıs Kutlama Mesajları Örnek Metinler

Etiketler: 19 mayıs atatürkü anma gençlik ve spor bayramı, 19 mayıs bayramı, 19 mayıs gençlik ve spor bayramı,
Eklenme: 30.04.2011
Okunma: 6721

Yorumlar

Elvan - 1 Mayıs 2013, Çarşamba 16:12
Bu yıl da sevinç ve büyük bir coşku içinde kutlayacağımız 19 mayıs atatürkü anma gençlik ve spor bayramı ile ilgili her türlü hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz.
Tahir - 10 Mayıs 2012, Perşembe 11:16
19 Mayıs bayramı tüm milletimize ve özellikle gençlerimize hayırlı olsun.
tacettin - 3 Mayıs 2011, Salı 14:15
19 mayıs atatürk ve türk milleti için büyük önem taşır
uğur - 30 Nisan 2011, Cumartesi 17:26
Kurtuluş mücadelesinin baş mimarı önderimiz Atatürk ve tüm Mehmetçiklerimize şükranlarımı sunarım. Onlar Türk milletinin kalbinde ebedi yaşayacak ve yaşatılacaktır. 19 Mayısın bütün gençlerimize ve Türk milletimize hayırlı olmasını dilerim.
Kutlu - 30 Nisan 2011, Cumartesi 16:17
19 mayıs atatürkü anma gençlik ve spor bayramı ile ilgili bilgi dünyası olmuş adeta. 19 mayıs konuları içerisinde en detaylı geniş ve doğru bilgileri sadece burada buldum.

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası