Atatürk’ün Karamürsel’e Gelişi İle İlgili Bir Anı

Büyük Önder Atatürk, 24 Temmuz 1933’te Eski Belediye binası önünde bulunan iskeleye bir motor ile yanaşarak ilçe ziyaretinde bulunmuş ve halk ile sohbet etmişti.

Atatürk’ün Karamürsel ziyareti sırasında orada bulunan Tarık Bağdat, Atatürk ile ilgili olan anısını şöyle anlatıyor;

“24 Temmuz 1933 tarihinde ilçemize gelen Atatürk’ü eski belediye binası önünde karşıladık. Sonra yaya olarak Kahveci Pirali Ali’nin kıraathanesine geçtik ve burada kendisine kahve ikram edildi. Kahvesini içen Atatürk Askerlik şubesine yaya olarak giderken Kahveci Ali’nin evinin camlarının kafesle kilitli olduğunu gördü ve Ali Efendi’ye dönerek ‘Ben seni aydın biri olarak gördüm, evinde yaşayan aileni karanlığa hapsetmeni yakıştıramadım’ dedi.

Değerli konuğumuz ilçemiz çarşısına girmiş, halkın arasına katılmış vatandaşla sohbet etmiş, onların istek ve şikayetlerini bizzat kendilerinden dinlemiştir. Büyük devlet adamı Atatürk, ilçe askerlik şubesindeki incelemeleri sırasında, kahraman ve görev şinas bulduğu Karamürsel halkı için şu onur verici sözleri söylemiştir: ‘Karamürsel halkı, İstiklal Savaşı’nda çok çalışmış, kadını ve erkeği ile cepheye silah ve cephane taşımış, işgal hareketlerine karşı üstün bir kahramanlıkla mukabelede bulunmuştur. Bu sebeple burayı ziyaret etmekten son derece memnunum.’

Büyük önder, yaklaşık 2,5 saati bulan incelemelerini tamamlayıp çarşıdaki caddelerin genişletilmesine ilişkin gerekli görüş ve fikirlerini de belirterek aynı gün ilçemizden ayrılmıştır.”

<< Önceki Anı - Sonraki Anı >>

Etiketler: atatürkün kocaeli karamürsel ilçesi ziyareti anısı, atatürk karamürsel anısı, atatürk karamürsel anı
Eklenme: 25.07.2011
Okunma: 9618

Yorum yaz

İsim
E-Posta
Yorum
Son 500 karakter...
Güvenlik
Telif Hakkı Sitemizdeki konular diğer siteler tarafından kullanılmak isteniyorsa, ilgili sayfaya link verilmesi koşulu ile kullanılabilir. Link verilmeden ve kaynak gösterilmeden her hangi bir yazı yada içerik bilgisinin alınarak web sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitemizin içeriği internet üzerinden sürekli olarak kontrol edilmekte olup, telif hakkı ihlalinde bulunanlar hakkında gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bununla birlikte, sitemizde bulunan bir içeriğin telif hakkına kendinizin sahip olduğunuzu düşünüyorsanız ataturkdevrimleri@hotmail.com iletişim adresimizden bizimle irtibata geçerek iddia ettiğiniz içeriğin sitemizden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Gerekli incelemelerin ardından gereği en kısa sürede yapılacaktır. www.ataturkdevrimleri.com En Büyük Atatürk Sitesi - Site Haritası